Atatürk Resmi
Diş Hekimliği Fakültesi
Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
MENU
BOLOGNA/Ders Bilgi Paketleri
PROGRAMIN TARİHÇESİ
Akdeniz Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi 27 Eylül 2010 tarihli ve 2010/960 sayılı bakanlar kurulu kararı ile Antalya’da kurulmuştur. Bu tarihten itibaren Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Çocuk Diş Hekimliği, Endodonti, Ortodonti, Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi ve Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dallarının açılmasına karar verildi. Bütün anabilim dallarında 14.05.2012 tarihi itibariyle fakültemizde hasta kabulüne başlandı ve zaman içerisinde öğretim üyesi ve araştırma görevlisi kadroları güçlendirildi. Eğitim süresi 5 yıl olan fakültemizde, ilk kez 2012-2013 öğretim yılında 40 öğrenci ile eğitime başlanmıştır.
MİSYON
Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi olarak misyonumuz, diş hekimliğinin her alanında dünya standartlarında bir eğitim vererek, çağdaş, ilerici ve yenilikçi, bilimsel anlayışa sahip, sorgulayıcı, özgüveni yüksek, kendisi ve çevresiyle barışık, özgür düşünen, mesleğini seven, etik ve akademik değerlere bağlı diş hekimleri yetiştirmektir. Bu doğrultuda öğrencilerimize, gerekli olan her türlü mesleki yeterlilik ve bilgiyi kazandırmak ve modern araç gereçlerle donatılmış kliniklerimizde, hastalarımıza kaliteli, üst düzeyde bir diş hekimliği hizmeti sağlamaktır.
VİZYON
Bilim dünyasında ulusal ve uluslararası düzeyde kendini kabul ettirmiş, yaptığı araştırma ve yayınlarla ön sıralarda yer alan, eğitim öğretim, hastaların tedavisi ve topluma verdiği hizmetlerde mükemmeli arayan, mensubu olmaktan gurur duyulan, saygın ve lider bir referans fakülte olmaktır.
PROGRAMIN AMACI
Diş hekimliği eğitiminin amacı teorik ve uygulamalı bilgilerin bütünleştirilerek ağız, dişler ve çevre dokuların korunması ve hastalıklarının tedavi edilmesini sağlayan diş hekimleri yetiştirmektir.
EĞİTİM ÖĞRETİM SİSTEMİ HAKKINDA GELEN BİLGİLER
Diş Hekimliği Fakültemizde derslerimizin büyük bir çoğunluğu yıllık dersler oluşturmaktadır (32 Hafta), buna ilaveten bazı derslerimiz ise yarıyıllık olarak düzenlenmiştir (16 Hafta). Bu nedenle ders planı yıllık olarak oluşturulmuştur. Ayrıca, eğitimimizde uygulama (laboratuvar, klinik öncesi uygulama, klinik eğitim) ders saatleri oldukça yoğun olduğundan iş yükleri daha yüksektir.
KAZANILAN DERECE
Beş yıllık dönemin tümünü tamamlayanlara Diş Hekimi Diploması verilir.
KABUL VE KAYIT KOŞULLARI
Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine lise diplomasına sahip ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavlar neticesinde öğrenci kabul edilmektedir.
MEZUNİYET KOŞULLARI
Diş Hekimliği Fakültesi eğitim öğretim programında almak zorunda oldukları bütün dersleri, uygulamaları, staj ve benzeri çalışmaları başarıyla tamamlayan öğrencilere Diş Hekimliği Fakültesi Diploması verilir.
PROGRAM PROFİLİ
PROGRAM YETERLİLİKLERİ
Eklenme tarihi : 2021-05-05 13:59:55
Son güncelleme : 2021-05-05 14:25:52